Studenti oboru Cestovní ruch absolvují v rámci studia praxe ve firmách i v terénu. Vedle odborných znalostí prohlubují svoje organizační průvodcovské schopnosti a ověřují si jazykovou vybavenost. Jejich cesty směřovaly (v období před pandemií) zejména do Evropy. Mezi studenty je ale řada i těch, kteří mají zájem o poznávání vzdálenějších destinací. Pro velmi nadšené zájemce začala Katedra cestovního ruchu před několika lety připravovat možnost dobrovolné terénní praxe na Kubě. V letošním roce se k možnosti absolvování dobrovolné praxe přidalo i Mexiko. Poprvé se tato dvoutýdenní expedice uskutečnila na přelomu měsíce ledna a února roku 2022 a setkala se u všech účastníků zájezdu, věříme, že s úspěchem.
Cestovní ruch se v Mexiku za poslední desetiletí velmi rozvinul. Jádrem rozvoje se stala přímořská letoviska a pozůstatky indiánských kultur. Zvýšila se úroveň služeb i kapacita ubytovacích zařízení. V Mexiku turisté míří do přímořských letovisek k nádhernému Karibskému moři (Cancún, Akumal, Tulum, Playa del Carmen), kde je cestovní ruch nejvytíženější, ale i na východní pobřeží k Mexickému zálivu (Veracruz, Tampico) nebo k západnímu pobřeží Tichého oceánu (Huatulco, Acapulco, Puerto Escondido, Mazunte, Mazatlán, Puerto Vallarta). Území Mexika je oblastí starých indiánských kultur - Mayové, Aztékové, Zapotékové, Toltékové, Mixtékové, Olmékové, Čičimékové a další zde zanechaly spousty úchvatných památek, proto je tato země tolik vyhledávanou a oblíbenou turistickou destinací.
Trasu a program expedice připravila dr. Drašarová společně s podněty kolegů z Katedry cestovního ruchu v kooperaci s paní Martinou Brychovou z cestovní kanceláře MexikoCesky se sídlem v mexickém Cancúnu. Výpravu vedla Ing. Martina Drašarová, Ph.D. společně s místními licencovanými průvodci, a to s Terezou Balcarovou a s Rastislavem Jančíkem. Skupina během pobytově-poznávacího programu procestovala Yucatánský poloostrov a zároveň si odpočinula u Karibského moře. Součástí okruhu po poloostrově bylo poznání archeologických světoznámých lokalit na seznamu UNESCA, jako je například Palenque, Uxmal, Chichén Itzá. Zároveň byla navštívena města s koloniální minulostí: Campeche, Mérida. Účastníci zájezdu se dále seznámili s mexickou kuchyní, výrobou kakaa, tradicemi nebo se středoamerickými ekosystémy (tropické deštné lesy, mangrovníkové porosty, krasové jeskyně cenotes, přírodní parky, korálové útesy ad.). Expedice byla ubytována v 3* hotelech, kde příležitostně probíhala tematická setkání. Během pobytu v Cancúnu byla také navštívena Universidad Anáhuac Cancún, kde se mohli pedagogové a studenti setkat se zaměstnanci oboru cestovního ruchu i z mezinárodního oddělení. Byli nám představeny studijní programy, učebny s nadstandardním vybavením a možnosti spolupráce na akademické půdě napříč kontinenty.
Denně probíhala výuka za aktivní účasti studentů o historii, geografii a cestovním ruchu Mexika. Každý ze studentů měl během expedice svoji funkci (technický průvodce, spisovatel, dokumentarista apod.). Výstupem expedice jsou bakalářské práce zaměřené na problematiku cestovního ruchu v Mexiku, podcast VŠPJ nebo na cestovatelská přednáška ve výukovém centru VŠPJ.
Vysoká škola polytechnická Jihlava
Tolstého 16
586 01 Jihlava
IČ: 71226401
DIČ: CZ71226401
Kontakt
Telefon: +420 567 141 111
Fax: +420 567 300 727
E-mail: vspj@vspj.cz
ID datové schránky: w9ej9jg
Kontaktní místo kanceláře rektora
Monika Jonášová
E-mail: monika.jonasova@vspj.cz
Studijní oddělení
Telefon: +420 567 141 181
E-mail: studijni@vspj.cz