Katedra cestovního ruchu
Navigace
Publikováno: 1. 3. 2024 09:31
Autor: Kateřina Krejčí

Expedice studentů VŠPJ na Kubu

Studenti oboru Cestovní ruch absolvují v rámci studia kromě praxí ve firmách také terénní praxe. Vedle odborných znalostí tak prohlubují svoje organizační a průvodcovské schopnosti a ověřují si jazykovou vybavenost. Jejich cesty směřují především do evropských států. Mezi studenty je řada těch, kteří projevují zájem o poznání mimoevropských destinací. Pro opravdu nadšené zájemce začala Katedra cestovního ruchu před několika lety připravovat možnost dobrovolné terénní praxe na Kubě. Poprvé se tato akce uskutečnila koncem roku 2010 a setkala se u zúčastněných studentů s velkým úspěchem. Další pětitýdenní expedici na Kubu absolvovali studenti oboru Cestovní ruch VŠPJ na přelomu ledna a února v letech 2013, 2015 a 2017. Zatím poslední expedicí byla návštěva Kuby v roce 2020.

Z hlediska celosvětové turistiky je Kuba považována za strategický trh a vstupní bránu nejen do Karibiku, ale celé Latinské Ameriky. Cestovní ruch tvoří jednu z hlavních opor ekonomiky země a lze očekávat jeho další rychlý rozvoj. Narůstající zájem zahraničních turistů o pobyt na Kubě je nesporný. Ostrov má ideální přírodní podmínky pro rozvoj cestovního ruchu a bohaté kulturní dědictví. V posledních letech zde probíhají významné ekonomické změny, které ovlivňují také politickou situaci. Rok od roku roste počet zahraničních návštěvníků, zejména z Kanady, Španělska, Francie, Německa a Ruska. Roste i počet klientů z České republiky. Lze očekávat, že naše cestovní kanceláře budou upřednostňovat zaměstnance s osobní zkušeností a kontakty v cílové zemi.

Trasu a program expedic připravila podle zadání katedry kubánská organizace cestovního ruchu Cubanacan s pomocí univerzit v Santiagu a v Sanctí Spiritu.  Výpravy vedl prof. PhDr. Petr Chalupa, CSc. Skupina vždy během pobytu procestovala celý ostrov, navštívila kulturní i přírodní zajímavosti. Například největší koloniální komplex Latinské Ameriky v Havaně a také všech devět míst, zapsaných na Kubě do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. V národních parcích jsme se seznámili se všemi středoamerickými ekosystémy od korálových ostrovů až po tropické deštné lesy na východě ostrova. Při pobytu členů expedice v hotelích nejvyšší kategorie nadnárodních řetězců byly připraveny besedy s vedoucími pracovníky těchto hotelů a také přednáška ředitele agentury Cubanacan o organizaci cestovního ruchu, který je nyní nejdůležitějším kubánským ekonomickým odvětvím.

Denně probíhá za aktivní účasti studentů výuka o geografii, historii a cestovním ruchu Kuby. Každý ze studentů zpracovává zadané téma a připraví odborný článek pro tisk. Výstupem expedice jsou také bakalářské práce zaměřené na problematiku rozvoje cestovního ruchu na Kubě.

Expedice "Cuba 2020"

Program

Fotografie

Expedice Kuba 2020 očima studentky

Expedice "Cuba 2017"

Program

Fotografie

Studenti cestovního ruchu Vysoké školy polytechnické Jihlava na Kubě

Veřejná prezentace zážitků a shromážděných informací studentů proběhla na Vysoké škole polytechnické Jihlava dne
11. dubna 2017. Přítomen byl Chargé d´ Affaires Kubánské republiky v Praze pan Félix Andrés León Carball.
Více zde a ve fotogalerii.

Expedice "Cuba 2015"

Program

Fotografie

Studentská expedice Vysoké školy polytechnické "Cuba 2015"

Expedice "Cuba 2013"

Program

Fotografie

Karibským rájem od západu na východ

Expedice "Cuba 2010"

Program 

Fotografie

Cesta studentek jihlavské polytechniky za oceán

 

Spojte se s námi

Vysoká škola polytechnická Jihlava
Tolstého 16
586 01 Jihlava

IČ: 71226401
DIČ: CZ71226401

Kontakt
Telefon: +420 567 141 111
Fax: +420 567 300 727
E-mail: vspj@vspj.cz
ID datové schránky: w9ej9jg

Kontaktní místo kanceláře rektora
Monika Jonášová
E-mail: monika.jonasova@vspj.cz

Studijní oddělení
Telefon: +420 567 141 181
E-mail: studijni@vspj.cz


Moment prosím...